دارک وب

3 ماه پیش

دارک وب یا وب تاریک به قسمت ‍ از وب گفته میشود که از دید عموم مخفی است و محتوای آن توسط موتور های جستجو کاوش نمیشود

و بیشتر برای مقاصد غیر قانونی به کار میرود و در آن کار های خطر ناک و غیر قانونی همچون خرید  و فروش مواد مخدر و هک و جعل اسناد و کار هایی از این قبیل انجام میشود .

محتوای اشتراکی در دارک وب غیر قابل ردیابیست به همین دلیل محیط مناسبی را برای برای خلاف کار ها هکر ها و تروریست ها فراهم آورده و شناسایی آن ها برای پلیس بسیار دشوار یا غیر ممکن است اغلب وب سایت ها در این شبکه برای مخفی سازی هویتشان از سیستم رمزگذاری تور استفاده می کنند و پسوند وب سایت آن ها onion. است.

دسترسی به این شبکه فقط از طریق مرورگر تور  قابل دسترسی است این نرم افزار موقعیت مکانی و هم چنین آی پی آدرس کاربر رامخفی می کند و بهره‌گیری از این سامانه، ردگیری و شنود داده‌های کاربر را به دست دیگران بسیار سخت می‌کند.

سیستم تور پیاده‌سازی‌ای از روش مسیریابی پیازی است که در آن پیام‌ها رمزگذاری می‌شوند و از داخل شبکه‌ای از سیستم‌ها که به وسیلهٔ کاربران داوطلب در نقاط مختلف جهان راه‌اندازی شده‌است، عبور داده می‌شوند. در این شبکه، هر دستگاه یک لایهٔ رمز را برای خواندن دستورها مسیریابی رمزگشایی می‌کند و پیام را به دستگاه بعدی می‌فرستد که آن هم به نوبهٔ خود همین کار را تکرار می‌کند. این روش باعث می‌شود که هیچ‌یک از سیستم‌های داخل این شبکه از محتوای پیام‌ها اطلاع نداشته باشند. در ضمن هیچ‌یک از سیستم‌های این شبکه به‌طور هم‌زمان بهنشانی پروتکل اینترنت فرستنده و نشانی پروتکل اینترنت گیرنده دسترسی ندارند. یعنی هر یک از دستگاه‌های داخل این شبکه که ترافیک اینترنتی از آن عبور می‌کند، فقط نشانی پروتکل اینترنت دستگاه قبلی را می‌داند.

با این که کاربرد اصلی شبکهٔ تور، ناشناختگی (ناشناس ماندن) کاربر و جلوگیری از شنود اطلاعات و عدم توانایی ثبت اطلاعات رد و بدل شده توسط کاربران در محیط اینترنت است، ولی برای عبور از فیلترینگ هم به کار می‌رود.

 

فرق دارک وب ودیپ وب

دیپ وب به مجموعه وب سایت هایی گقته میشود که توسط موتور های جستجو کاوش نمیشوند پس میتوان گفت که دارک وب زیر مجموعه ی دیپ وب است اما دیپ وب شامل تمام پایگاه های اطلاعاتی کاربر، صفحات وب میل، گردهمایی های وب که مستلزم ثبت نام هستند و صفحات پشت Paywall ها نیز می شود. تعداد زیادی از صفحات این چنینی برای کارهای پیش پا افتاده روزمره وجود دارند.

ما در این ویدیو سعی کردیم به صورت خلاصه و جامع مبحث دیپ وب را برای شما به صورت روان و ساده توضیح دهیم آمیدوارم لذت ببرین.

۰


برچسب ها :

بدون دیدگاه