شروع کار با Active Server Pages

4 ماه پیش

شروع کار با Active Server Pages

Active Server Pages راه حل شرکت مایکروسافت برای ایجاد صفحات

پویای وب می باشد. با گسترش اینترنت و www در زندگی امروزه ایجاد وب سایت یکی از بخشهایی است که به سرعت در حال رشد می باشد.

اگر شما احتیاج به ساختن یک وب سایت پویا دارید ASP یک راه حل ساده می باشد .

Active Server Pages چیست؟

با گذشت سالهای متمادی تغییرات مهمی را در موضوع اینترنت مشاهده می نمائیم ابتدا اینترنت به منظور یک سرویس دهنده ارتباطات متوسط برای بخشهای دولتی و موسسات دانشگاهی بود. با پیدایش WWW اینترنت یک محیط دوستانه چند رسانه ای شد. در اصل سرویس اینترنت به عنوان یک مکان برای آدمهای با ذوق به منظور خلق صفحات خانگی بود اما هر چه از افراد بیشتری به اینترنت وارد شدند اینترنت به یک منبع اطلاعاتی برای همه افراد تبدیل شد. وقتی تعداد افراد on line به یک محدوده بحرانی رسید شرکتهایی که محصولات و خدمات را می فروختند شروع کردن به spring up نمودن این شرکتها هیچ حضور فیزیکی نداشتند فقط یک حضور مجازی داشتند. برای مثال شما میتوانید از سایت Amazon . com کتاب بخرید اما شما قادر نخواهید بود که کتابفروشی Amazon .com  را در همسایگی خودتان پیدا کنید.

همان گونه که اینترنت به صورت یک فروشگاه موفق شد طراحی وب سایت هم تغییر پیدا کرد. در روزهای اولیه HTML, WWW به منظور ایجاد صفحات وب ایستا استفاده می شد. اما امروزه صفحات وب ایستا به سرعت در حال منسوخ شدن می باشند. تصور کنید  اگر Amazon .com تنها از صفحات وب ایستا استفاده می کرد شما نمی توانستید فهرستهای کتاب را جستجو کنید. شما نمی توانستید یک در خواست بصورت on line صادر کنید شما نمی توانستید توضیحات کاربران دیگران را بخوانید. این است دلیل یک سرمایه گذاری مطمئن که اگر Amozon .com از صفحات وب پویا استفاده نمی کرد نمی توانست تعداد زیادی کتاب بفروشد:

شما می توانید صفحات وب پویا را از راههای زیادی ایجاد نمائید. راه حل مایکروسافت برای ساختن صفحات وب پویا استفاده از Active Server Pages می باشد که به صورت مختصر به آن ASP می گویند.

ASP شامل دو بخش می باشد. کدهای برنامه نویسی و embedded HTML کدهای برنامه نویسی می توانند به وسیله تعدادی از زبانهای
Scripting Language ) نوشته شوند.

زبانهای اسکریپت نویسی دست نویس مربوط به وب که محبوب می باشند عبارتند از VBSpript و Java Script . وقتی یک صحفه ASP درست می‌کنید شما می توانید از یکی از چهارزبان برنامه نویسی استفاده کنید. شبیه دستور Visual Basic.

Vbscript : معمولترین زبان برنامه نویسی Scripting برای ASP می باشد.

Jscript : شبیه Java Script می باشد

Perl Script : شبیه زبان Perl  می باشد

Python : یک زبان اسکریپت نویسی قدرتمند می باشدکه بطور معمول برای توسعه وب به کار می رود بیشتر صفحات ASP با استفاده از VB Script ایجاد می گردد. Vbscript ازچهار زبان دیگر به زبان انگلیسی نزدیکتر می‌باشد و دستور زبان آن شبیه به Visual Basic می باشد که تعداد زیادی از توسعه دهندگان وب از آن استفاده کرده اند

آشنایی با مدل Client –Server

آیا شما تا حال از خود پرسیده اید که به طور دقیق وقتی شما یک URL در پنجره آدرس مرورگر خود تایپ می کنید چه اتفاقی می افتد؟‌ اینترنت بر روی یک مدل Client –Serverکار می کند.

یک مدل Client –Serverدو کامپیوتر می باشند که با یکدیگر برای انجام یک کار همکاری می نمایند. یک کامپیوتر سرویس گیرنده اطلاعات مورد نیاز خود را از کامپیوتر سرویس دهنده تقاضای می کند. کامپیوتر سرویس دهنده اطلاعات درخواستی را به client بر می گرداند و کامپیوتر client بر روی آن اطلاعات کار می کند.

فعالیتهای روزمره ما تقلیدی از مدل Client –Server می باشد. برای مثال نقشه در یک بازار بزرگ نقش سرویس دهنده را ایفا می کند در حالی که آنهایی که داخل این بازار قدم می ننهند نقش client ها را ادامه می دهند.

اینترنت بر روی مدل Client –Server به خوبی کار می کند. در اینترنت سرویس دهنده webServer می گویند.

سرویس گیرنده در اینترنت web browser نامیده می شود. وقتی شما یک صفحه وب ایستا را از داخل یک مرورگر وب می بینید مراحل زیر اتفاق می‌افتد:

۱-سرویس گیرنده مرورگر وب در کامیپوتر client محل سرویس دهنده وب

را با کمک Router مسیریاب پیدا میکند که مکانیزم آن بدین صورت است آدرس URL وارد شده در مروگر وب کامپیوتر client به یک IPAddress تبدیل شده که Router مسیریاب به کمک این IPAddress به کامپیوتر Server متصل گشته وبه سایت مورد نظر دستیابی پیدا میکند.

۲-سرویس گیرنده سپس به وسیله بخش دوم از URL صفحه وب ایستای معینی رادر خواست می کند linden .htm

۳-سرویس دهنده وب بخشهایی از آن فایل به خصوص را به سرویس گیرنده با فرم html می فرستد.

۴-سرویس گیرنده HTML فرستاده شده به وسیله سرویس دهنده را دریافت می کند و آنرا برای کاربر اجرا می کند .

در این فعل و انفعال سرویس دهنده وب در کناری به صورت بی کار می‌نشیند و منتظر درخواست برای یک صفحه ایستا از سرویس گیرنده می باشد. بعد از اینکه صفحه درخواست شد سرویس دهنده وب آن صفحه را برای سرویس گیرنده می فرستد وسپس تا رسیدن درخواست بعدی بیکار می‌نشیند. به این ترتیب فقط صفحات وب ایستا برای سرویس گیرنده فرستاده می‌شود. برای این که صفحات وب پویا فرستاده شود سرویس دهنده وب باید نقش فعالتری را باز کند.

همان طوریکه قبلا بیان شد صفحات ASP ، شامل ترکیبی از HTML و کدهای برنامه نویسی می باشند. این کد که بازبانهای مختلف می‌توانند نوشته شود به صفحات ASP اجازه می دهد که به صورت پویا عمل کنند هر چند سرویس دهنده وب مجبور است کدهای برنامه نویسی را قبل از فرستادن HTML به سرویس گیرنده پردازش نماید وقتی مرورگر وب درخواست یک صفحه ASP را می نماید مراحل زیر اتفاق می افتند:

۱-سرویس گیرنده (مرورگر وب) محل سرویس دهنده را به وسیله بخش اول URL تعیین می نماید. (قبلا توضیح داده شد) WWW.some thing .com

۲-سرویس گیرنده درخواست صحفه ASP را بوسیله بخش دوم URL انجام میدهد. (default .ASP)

۳-سرویس دهنده وب فایل ASP را می‌خواند و کدها را پردازش می نماید.

۴-بعد ازاینکه صفحه ASPبه طور کامل بوسیله سرویس دهنده پردازش شد خروجی به فرمت HTML برای سرویس گیرنده فرستاده می شود.

۵-سرویس گیرنده HTML فرستاده شد به وسیله سرویس دهنده را دریافت کرده و آن را برای کاربر اجرا می نماید.

سرویس گیرنده نمی تواند بین صفحه ASP وصفحه وب ایستا تفاوتی را قائل شود زیرا هر دوی آنها به صورت HTML دریافت می شود. وقتی سرویس دهنده یک صفحه ASP   را پردازش می کند همه کدهای برنامه نویسی برروی سرویس دهنده ترجمه می گردد. و هیچ کدام از این کدها به سرویس گیرنده فرستاده نمی شود. ما فقط دوراهی که سرویس دهنده وب به یک درخواست سرویس گیرنده جواب می دهد را دیدیم. اگر درخواست برای یک صفحه HTML ایستا است سرویس دهنده به سادگی محتویات یک صفحه وب را بر می گرداند . اگر درخواست برای یک صفحه ASP بود در ابتدا سرویس دهنده وب صفحه ASP را پردازش می کند وسپس خروجی HTML را برای سرویس گیرنده می فرستد.

حال چطور یک سرویس دهنده وب تعیین می کند که سرویس گیرنده یک صفحه HTML ایستا را درخواست کرده است یا یک صفحه ASP را ؟ سرویس دهنده وب بوسیله پسوند صفحه وب این موضوع را تعیین می نماید. به همین دلیل است که وقتی شما یک صفحه ASP را ایجاد می کنید باید

پسوند آن را ASP قرار دهید:

با این کار سرویس دهنده وب می فهمد که قبل از فرستادن خروجی برای سرویس گیرنده باید کد برنامه نویسی را پردازش نماید.

اجازه دهید به صورت مختصر به یک صفحه ASP نمونه نگاهی بیندازیم. لیست زیر شامل کدهایی می باشد که زمان و وقت فعلی رانمایش میدهند. برای اجرای کد لیست زیر شما ابتدا نیازبه نصب یک سرویس دهنده وب به روی کامپیوتر تان دارد که این سرویس دهنده وب در window 98  می تواند (PWS) و در windows 2000 و یا windows xp  (IIS) باشدکه بعد از نصب سرویس دهنده بر روی کامپیوترتان در درایوی که windows نصب است شاخه Inet pub و سپس www Root ایجاد می شود که اگر کدهای ASP رادر این مسیر که بعد از نصب سرویس دهنده وب ایجاد شد کپی کنید در صورت درخواست این صفحات ASP ابتدا کامپیوتر Server ابتدا صفحات ASP را پردازش کرده و سپس برای کاربر ارسال می نماید.

۱: <%@language=VBSCRIPT%>

۲:<HTML>

۳: < BODY>

۴:The Current Time Is:

۵: <%Response write Time ()%>

۶:</BODY>

۷:<HTML>

تجزیه وتحلیل : توجه کنید که کد ASP بوسیله دو علامت <%       %> احاطه شده است . وقتی یک صفحه ASP از سرویس دهنده وب درخواست می گردد سرویس دهنده وب بطور کامل همه کدهای ما بین دو علامت <%       %> را قبل از فرستادن خروجی برای سرویس گیرنده پردازش می کند. کد لیست قبل که مشاهده کردید شباهت زیادی به فایل HTML واقعی دارد این embeddedHTML (خطوط ۲و۳و۶و۷)ایجاد صفحات ASP از اسناد HTML موجود را به سادگی ممکن می سازد. در حقیقت تنها کد ASP خطوط ۵و۱ می باشند خط ۱ به سرویس دهنده وب اطلاع می دهدکه زبان Scripthing در این صفحه ASP به کار رفته است. به خاطر بیاورید که یک صفحه ASP می توانست انواع مختلفی از قبیل Javascript , Vbscript و غیره باشد. که ما در پروژه خود از زبان اسکتریپت Vbscript استفاده کرده ایم .

 

اسکریپتهای client –side و اسکریپتهای server side

اسکریپتهای client –side کدهای برنامه نویسی می باشند که در یک فایل HTML بر روی مرورگر اجرا می گردد.

کدهای اسکریپت نویس client –side شبیه کدهای HTML می باشند و به وسیله تگ <Script> HTML فهمیده می شوند. با توجه به این حقیقت که برنامه Net ScapeNavigator فقط Java Script را پشتیبانی می کند به طور معمول با زبان Java Script نوشته می شوند.

اسکریپتهای Server- Side اسکریپت هایی هستند که بر روی سرویس دهنده وب اجرا می گردند. این اسکریپت ها پردازش می شوند و خروجیشان برای سرویس گیرنده فرستاده میشود.

حال به تفاوتهای بین اسکریپت های c lient –side و اسکریپت های Server –side می پردازیم

client –side اسکریپت های client –side ابدا توسط سرویس دهنده وب پردازش نمی شود بلکه تنها توسط سرویس گیرنده پردازش می شود.

Server-side: اسکریپت های Server-side تماما بر روی سرویس دهنده وب پردازش میوشند. سرویس گیرنده هیچ کدی را از اسکریپت های Server-side دریافت نمیکند بلکه تنها خروجی اسکریپت ها ی Server-side را می گیرد . اسکریپت های Server-side و client –side هیچ فعل و انفعالی برروی یکدیگر ندارند زیرا اسکریپت های client –side بعد از این که اسکریپت های Server-side پردازش خود را به طور کامل انجام دادند بر روی سرویس گیرنده اجرا می شوند.

که درحقیقت کدهای ASP اسکریپت های Server-side می باشند بنابراین اگر شما به عنوان clientدر شبکه اینترنت درخواست یک صفحه ASP را داده باشید درکامپیوتر server پردازش بر روی اسکریپت های ASP صورت گرفته و شما به عنوان clinet تنها یک سری کد HTML مبهم دریافت می کنید.

۰


برچسب ها :

بدون دیدگاه