۱۰ اقتصاد برتر دنیا در سال ۲۰۳۰

8 ماه پیش

براساس آمار که بتازگی از سوی بانک انگلیسی «استندرد چارترد» منتشر شد، اقتصاد جهان در سال های پیش رو تحول بزرگی را تجربه خواهد کرد. کشور هایی همچون چین و هند در آینده به غول های اقتصاد جهان تبدیل خواهند شد. در این مطلب ما قصد داریم ۱۰ اقتصاد برتر دنیا بر اساس تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال ۲۰۳۰ را معرفی و بررسی کنیم.

 

رتبه ۱۰ | آلمان :

در حال حاضر آلمان در رتبه ۴ برترین اقتصاد دنیا قرار دارد و سالیانه حدود ۴ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد. ولی طبق پیشبینی های موسسه استندرد چارترد تولید ناخالص داخلی این کشور تا ۱۰ سال آینده به ۶.۹ تریلیون دلار خواهد رسید که البته با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور در رده بندی به رتبه ۱۰ سقوط خواهد کرد که دلیل آن را میتوان پیری جمعیت آلمان و البته سخت کوشی بیشتر کشور های رقیب دانست.

 

رتبه ۹ | ژاپن :

کشور ژاپن که تا چند سال قبل در رتبه دوم برترین اقتصاد های جهان قرار داشت اکنون بعد از ایالات متحده و چین در رتبه سوم این رده بندی قرار دارد. میتوان گفت در عصر کنونی مردم کشور ژاپن به صورت شبانه روزی در تلاشند تا کشور خود را توسعه دهند و اکنون ژاپن در بالاترین حد ممکن قرار دارد و تا ۱۰ سال آینده با افزایش ۲ تریلیون دلاری تولید ناخالص داخلی به تولید ناخالص داخلی ۷.۲ تریلیون خواهد رسید و این کشور نیز همانند آلمان با سقوط ۶ پله ای به رتبه ۹ این لیست خواهد رسید.

 

رتبه ۸ | روسیه :

کشور پهناور روسیه اکنون با تولید ناخالص داخلی ۱.۵ تریلیون دلار در رتبه ۱۲ برترین اقتصاد های دنیا قرار دارد که طبق پیش بینی های موسسه استندرد چارترد در ۱۰ سال آینده این رقم با افزایش ۶.۴ تریلیون دلاری به رقم باورنکردنی ۷.۹ تریلیون دلار خواهد رسید. کشور روسیه با بهره مندی از زیر ساخت های اقتصادی قوی و منابع زیر زمینی فراوان خواهد توانست خود را بین ۱۰ اقتصاد برتر دنیا قرار دهد.

 

رتبه ۷ | مصر :

شاید غیر قابل باور باشد، کشوری که در حال حاضر کمتر از ۲۵۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته بتواند تا ۱۰ سال آینده خود را بالاتر از ژاپن، آلمان، روسیه و کره ببیند ولی مصر یکی از شاهراه های اصلی کره زمین به شمار می آید و با جمعیتی بیش از ۱۰۰ میلیون نفری خواهد توانست تا ۱۰ سال آینده خود را در بین ۱۰ اقتصاد دنیا جای دهد. دلیل این پیشرفت شگفت انگیز، وجود منابع زیر زمینی فراوان و متنوع، نیروی کار جوان و آماده، وجود جاذبه های گردشگری، زمین مناسب برای کشاورزی و کانال سوئز میباشد.

 

رتبه ۶ | برزیل :

برزیل با ۲۱۰ میلیون جمعیت و ۸٬۵ میلیون کیلومتر مساحت با تولید ناخالص داخلی ۱.۹ تریلیون دلار در رتبه ۹ برترین اقتصاد های امسال قرار دارد که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال آینده بتواند با افزایش چشمگیر تولیدات و صادرات خود به تولید ناخالص داخلی ۹.۱ تریلیون دلار برسد و جایگاه خود را در رتبه ۶ برترین اقتصاد های ۲۰۳۰ محکم کند.

 

رتبه ۵ | ترکیه :

ترکیه که بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی از وضعیت اقتصادی خوبی بهره نمیبرد و با بحران اقتصادی شدید مواجه بود در اوایل قرن ۲۱ تصمیم به بازسازی کشور گرفته شد. با زیرساخت های مناسب و عالی اقتصاد ترکیه و تلاش شبانه روزی ملت و دولت ترکیه از بحران شدید اقتصادی خارج شد و با تغییر واحد پولی خود با حذف ۶ صفر از پول خود، واحد پولی جدید خود (لیره جدید) را شکل داد. ترکیه طی ۱۵ سال اخیر خود توانست اقتصاد خود را به قدری قوت بخشد که تولید ناخالص داخلی خود را طی ۱۵ سال از ۲۰۰ میلیارد دلار به بیش از ۸۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد و در رتبه ۱۷ برترین اقتصاد های امسال قرار بگیرد.

طبق گفته های رییس جمهور ترکیه – رجب طیب اردوغان – کشور ترکیه در سال ۲۰۲۳ در بین ۱۰ کشور اول اقتصاد دنیا قرار خواهد گرفت و طبق پیش بینی موسسه استندرد چارترد، ترکیه در سال ۲۰۳۰ در رتبه ۵ برترین اقتصاد دنیا قرار خواهد گرفت و تولید ناخالص داخلی خود را به بیش از ۹.۱ تریلیون دلار افزایش خواهد داد و به یکی از قطب های اقتصادی جهان تبدیل خواهد شد.

 

رتبه ۴ | اندونزی :

اندونزی که در شرق آسیا از جزیره های زیادی تشکیل شده و جمعیتی بالغ بر ۲۵۵ میلیون نفر را در خود جای داده است با توجه به نیروی کار زیاد و موقعیت جغرافیایی مناسب اکنون با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱.۱ تریلیون دلار در جایگاه ۱۶ برترین اقتصاد های دنیا قرار دارد که در سال ۲۰۳۰ این رقم با افزایش ۹ تریلیون دلاری به رقم ۱۰.۱ تریلیون دلار خواهد رسید.

 

رتبه ۳ | ایالات متحده :

ایالات متحده آمریکا هم اکنون به عنوان اقتصاد برتر دنیا شناخته میشود که تولید ناخالص داخلی ۲۰ تریلیون دلاری را داراست ولی این کشور به دلیل کمبود نیروی کار نسبت به چین و هند، امکان پیشرفت سریع همانند این دو کشور را ندارد و تا ۱۰ سال آینده با ۵۰ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی با تولید ناخالص داخلی ۳۱ تریلیون دلاری و با سقوط ۲ پله ای جایگاه ۳ این لیست را به نام خود ثبت خواهد کرد.

 

رتبه ۲ | هند :

هند که با جمعیتی ۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون نفری دارای تولید تولید ناخالص داخلی ۴ تریلیون دلاری است، میخواهد تا ۱۰ سال آینده این رقم را ۱۰ برابر افزایش دهد و به دومین اقتصاد دنیا و بالاتر از آمریکا تبدیل شود. از همین رو سعی میکند از تمامی نیروی انسانی کشورش استفاده کند.

 

رتبه ۱ | چین :

در رتبه ۱ این لیست پر جمعیت ترین کشور جهان قرار دارد. کشوری که اکنون در رتبه دوم اقتصاد دنیاست. چین تمام تلاش خود را میکند تا جای رقیب دیرینه اش – ایالات متحده – را شکست دهد. چین هم اکنون نیز با تکیه بر تولیدات انبوع با قیمتی ارزان، محصولاتش را در سراسر جهان به فروش میرساند. و همواره در تلاش است تا این فروش را افزایش دهد. حاصل تلاش های بی وقفه چین تولید ناخالص داخلی ۱۴ تریلیون دلاری را حاصل شده است که تا ۱۰ سال آینده این رقم به بیش از ۶۴ تریلیون دلار خواهد رسید. که با توجه به جمعیت بالا و نیروی کار آماده این جایگاه دور از انتظار نیست.

منبع : استندرد چارترد

۰


برچسب ها :

بدون دیدگاه